Vitamin ve Mineraller

Vücudumuzun ihtiyacı olan vitamin ve mineraller, belirli besin maddeleri veya dışarıdan takviye ile vücuda kazandırılabilir. Ancak bu süreçte vitamin ve minerallerin birbirinden farkları olur. Vitaminler vücutta belirli bir oranda üretilebilirken, mineraller üretilmezler. Bu sebeple tamamı besin maddeleri ve dışarıdan takviye ile alınır. Bizler de Samatya Vitamin olarak, Vitamin ve Mineraller isimli kategorimizde sizlere her türlü ürünün satışını gerçekleştiriyoruz.

Vitamin Nedir?

Vücut, her dönemde belirli oranda vitamine ihtiyaç duyar ve bu ihtiyacın belirli kısmını kendisi karşılar. Ancak bu yeterli olmaz. İşte yeterli olmadığı durumlarda da besinler ve dışarıdan takviye ile vücudun ihtiyacı olan vitaminler vücuda kazandırılmış olur. Bununla beraber vitaminlerin 2 farklı çeşidi olur. Bunlar ise aşağıdaki gibidir.

 • Suda Çözünen Vitaminler: Vücudun yeterli miktarda alması sonucunda, boşaltım sistemi aracılığı ile vücuttan atılan vitaminler olarak bilinmektedir. Bu vitaminlere her dönem gereksinim duyulur. Sürekli takviye edilmesi gerekir.
 • Yağda Çözünen Vitaminler: Suda çözünen vitaminler, vücutta depolanamadığı için, boşaltım sistemi ile vücuttan atılıyor. Ancak yağda çözünen vitaminler, kolayca depolanabilmektedir. Buradan hareketle, suda çözünen vitaminlerin daha fazla tüketilmesi sonucuna ulaşılabilir.

Vitamin ve mineraller bu sebeple oldukça önemlidir. Vücudun belirli bir miktarda gereksinimi olduğu için, vitamin ve mineraller, belirli oranda farklı şekillerde takviye edilir. Kullanımı sürecinde takviye ürünler de olduğu için, bu konudaki ürünlerin satın alınması çok önemli. Samatya Vitamin olarak, sizlere Vitamin ve Mineraller adlı kategorimizde, her çeşit ürünü sağlıyoruz. Güvenli ve sağlıklı alışverişleri, bu kategorimiz üzerinden kolayca gerçekleştirme şansınız bulunuyor.

Takviye Edilen Mineraller Hangileridir?

Vücudun kendisinin üretemediği, ancak takviye ile vücuda kazandırılan mineraller, çeşitli besin maddelerinin içerisinde yer alırlar. Ancak bu yeterli olmaz. İşte yeterli olmadığında da mineral takviyesi çok önemli bir yere sahiptir. Peki, sıklıkla kullanılan mineral çeşitleri hangileridir?

 • Potasyum: Kasların ve en önemlisi de sinir sisteminin olması gereken şekilde çalışması için, potasyum takviyesi çok önemli bir yere sahiptir.
 • Kalsiyum: Kemik ve diş yapılarının sağlamlaştırılması için gerekli olan mineraldir. %99 oranı ile vücutta en çok bulunan mineral, Kalsiyum’dur.
 • Magnezyum: Hormonların dengesinin sağlanması, kalp sağlığının istenilen seviyede olması ve kemik gelişimi gibi konularda olağanüstü gerekliliği olan Magnezyum minerali, sıklıkla vücuda takviye yollar ile alınmaktadır.
 • Demir: Vücudun olması gereken seviyede gelişmesi için gerekli olan Demir minerali, Hemoglobin’in üretimi konusunda da üst düzey öneme sahiptir.
 • Çinko: İnsanların büyümesi, hücrelerinin onarılması ve bunun gibi pek çok faydayı içerisinde barındıran Çinko; organlar ve kemiklerde yer almaktadır. Takviyesi çok önemlidir.

Doğru ve yeterli mineral alımı, vücudun sağlıklı bir seviyeye gelmesi için çok önemlidir. Bu duruma gerekli önem verilmezse, mineral yetersizliği sebebi ile pek çok rahatsızlık ortaya çıkacaktır.

Takviye Edilen Vitaminler Hangileridir?

Vücudun belirli miktarda ürettiği vitaminler, boşaltım sistemi ile vücuttan atıldıkları için, daima alınması gerekir. Bunun için vücudun kendi ürettiği vitaminler yeterli olmaz. Besin maddeleri ve çeşitli takviyeler ile vücudun gereksinimi olan vitaminler alınır. Peki, bu takviye vitaminler hangileridir?

 • D Vitamini: Pek çok gıdanın içerisinde yer alan, bununla beraber takviye ürünler ile de desteklenen vitaminler, vücudun kemik yapısını iyileştirmeyi, kas hareketlerinin normal seviyede olmasını ve daha pek çok avantajı bünyeye sağlar.
 • C Vitamini: Yağda çözünen vitaminlere karşı, boşaltım sistemi ile vücuttan atılan ve suda çözünen bir vitamindir. Vücudun bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için çok önemli bir konumda kendine yer bulur.
 • B Vitamini: B1, B2, B3, B5, B6 ve B12 olarak çeşitlenen bu vitamin, vücudun güçlenmesi ve bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesi için çok önemlidir. Beyin ve sinir sisteminin düzenlenmesi için de, tercih edilen bir vitamin türüdür.
 • A Vitamini: Kalp ve böbrek gibi organların, görevlerini en iyi şekilde yerine getirmesine yardımcı olan bir vitamindir. Vücutta depolanabilme özelliğine sahip, yağda çözünebilen bir vitamin çeşididir.

Yukarıda adı geçen vitaminlerin alınması, vücudun sağlıklı bir şekilde görevini yerine getirmesine yardımcı olmaktadır. Bunun için Samatya Vitamin olarak, Vitamin ve Mineraller isimli kategorimizde, sizlere gerekli olan tüm ürünlerin satışlarını gerçekleştiriyoruz. Tamamen güvenilir ve sağlıklı ürünlerin satışını gerçekleştirirken, ürünlerimizdeki standardizasyon süreçlerini de göz önünde bulundurmaya devam etmekteyiz. Çünkü sizin sağlığınız, bizim sorumluluğumuzdadır.

 

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

Yorum Ekle

Eposta adresinizi kullanıcılar tarafından görüntülenmez
Yorumlar kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır